2013. november 28., csütörtök

Aktiválás az interneten

Az aktiválási folyamat megkezdésekor a Windows megpróbál internetkapcsolatot keresni. Ha talál, aktiválhat az interneten keresztül. Ha modemmel csatlakozik az internetre, de jelenleg nem kapcsolódik, a modemmel is elvégezheti az aktiválást.

Aktiválás közvetlen kapcsolattal

  1. Nyissa meg a Windows-aktiválás eszközt, ehhez kattintson a Start gombra , kattintson a jobb gombbal a Számítógép elemre, majd kattintson a Tulajdonságok parancsra, végül kattintson A Windows aktiválása most elemre.
  2. Ha a Windows internetkapcsolatot talál, kattintson A Windows online aktiválása most gombra.  Amennyiben a rendszer rendszergazdai jelszót vagy megerősítést kér, írja be a jelszót, vagy hagyja jóvá a műveletet.
  3. Amikor a rendszer felkéri, írja be a Windows 7 termékkulcsát, kattintson a Tovább gombra, majd kövesse az utasításokat.

Aktiválás modemmel

  1. Nyissa meg a Windows-aktiválás eszközt, ehhez kattintson a Start gombra , kattintson a jobb gombbal a Számítógép elemre, majd kattintson a Tulajdonságok parancsra, végül kattintson A Windows aktiválása most elemre.
  2. Kattintson a Más aktiválási módok megjelenítése lehetőségre.
  3. Írja be a Windows 7 termékkulcsát, majd kattintson a Tovább gombra.
  4. Kattintson a Közvetlen csatlakozás az aktiválási szolgáltatáshoz modem használatával gombra.  Amennyiben a rendszer rendszergazdai jelszót vagy megerősítést kér, írja be a jelszót, vagy hagyja jóvá a műveletet.
  5. Kattintson a legördülő listában a legközelebbi helyre, kattintson a Tovább gombra, majd kövesse az utasításokat.

Aktiválás telefonon keresztül

Ha a Windows nem aktiválható az interneten keresztül, automatikus telefonos rendszeren keresztül is aktiválhatja a Windows 7 rendszert.
  1. Nyissa meg a Windows-aktiválás eszközt, ehhez kattintson a Start gombra , kattintson a jobb gombbal a Számítógép elemre, majd kattintson a Tulajdonságok parancsra, végül kattintson A Windows aktiválása most elemre.
  2. Kattintson a Más aktiválási módok megjelenítése lehetőségre.
  3. Írja be a Windows 7 termékkulcsát, majd kattintson a Tovább gombra.
  4. Kattintson Az automata telefonos rendszer használata gombra.  Amennyiben a rendszer rendszergazdai jelszót vagy megerősítést kér, írja be a jelszót, vagy hagyja jóvá a műveletet.
  5. Kattintson a legördülő listában a legközelebbi helyre, majd kattintson a Tovább gombra.
  6. Hívja fel a listában szereplő egyik elérhető telefonszámot. Egy automatikus rendszer végigvezeti az aktiválási folyamaton.
  7. Ha a rendszer felkéri, írja be a telefon billentyűzetével a képernyőn látható telepítési azonosítót.
  8. Írja le a telefonos rendszer által megadott megerősítő azonosítót.
  9. Az aktiválási párbeszédpanel 3. lépésében írja be az adott mezőbe a megerősítő azonosítót, kattintson a Tovább gombra, majd kövesse az utasításokat.
  10. Ha az aktiválás sikertelen, ne rakja le a telefont, a rendszer átirányítja egy ügyfélszolgálati képviselőhöz, aki segíthet a problémában.

Szükséges gépigény


A Microsoft által publikált ajánlott követelmények.
 
A Windows 7 ajánlott követelményei[40]
Processzor 1 GHz (32 és 64 bites rendszernél is)
Memória (RAM) 1 GB
Videokártya DirectX 9.0 képes
Grafikus memória 128 MB (A Windows Aero felülethez szükséges a WDDM támogatás), ám jobb teljesítmény érdekében érdemes 256 MB-osat használni
Szabad terület 16 GB
Teljes 40 GB
Egyéb meghajtók DVD-ROM
Audió Hangkimenet















Terjedése Magyarországon

A Windows 7 már 2010. január végén, három hónappal a piacra kerülése után megelőzte népszerűségben elődjét, a Vistát, márciusban pedig részesedése átlépte a 10 százalékos küszöböt. 2010. november végén a részesedése Magyarországon 19,94% volt (a piacvezető Windows XP-é 71,79%, a Vistáé 6%, a Mac OS X 0,8, a Linux pedig 0,78%-ot gyűjtött össze). A különféle Windows-kiadások részesedése a hazai internetezők számítógépein összesen 98,17 százalékos.[38] A Windows 7 2013. júliusában 47,37 %-os részesedéssel bírt a felhasználók körében, míg a Windows XP 35,87 %-os részaránnyal a második helyen állt. Ezeket az operációs rendszereket a Windows 8 (3,08 %) és a Windows Vista követi 2,22 %-os aránnyal. [39]

Kiadások

A Windows 7 az alábbi kiadásokban jelent meg:
  • Windows 7 Starter – csak netbookokra és notebookokra előtelepítve, korlátozásokkal.
  • Windows 7 Home Basic – fejlődő országokban.
  • Windows 7 Home Premium – otthoni felhasználásra.
  • Windows 7 Professional – professzionális és üzleti célokra.
  • Windows 7 Enterprise – nagyvállalatoknak mennyiségi licenccel.
  • Windows 7 Ultimate – a legbővebb kiadás, az összes funkcióval.
  • Windows Thin PC - Egy Windows 7-re épülő új rendszer régi gépekre, nagyvállalatoknak mennyiségi licenccel.
  • Windows 7 N változatok - ezek fentiek közül mindegyikből megjelent. Ezek nem tartalmaznak Windows Media Playert és Windows Media Centert.

2013. november 27., szerda

Hét frissítés érkezik kedden a Microsofttól

Hét javítást ad ki holnap, az év utolsó patch keddjén a Microsoft, ezek közül öt foltoz be kritikus, távoli kódfuttatásra alkalmas sebezhetőséget. Érintett az összes támogatott Windows, az Internet Explorer 9 és 10, valamint az összes Office is.

Nagy biztonsági csomaggal zárja az évet a Microsoft, a decemberi patch kedden összesen hét biztonsági frissítés érkezik, derül ki az előzetes értesítésből, amely a rendszerüzemeltetők számára tartalmaz praktikus információkat a frissítésekről.
A decemberi patch kedden öt kritikus hibát javít szoftvereiben automatikus frissítéssel a Microsoft, emellett két javítás érkezik fontos besorolással, egyik Windows-hibát, a másik pedig Office-sérülékenységet javít Frissítést kap az összes támogatott Windows, asztali és szerverváltozatok egyaránt, XP-től a Server 2012-ig, itt érdemes megjegyezni, hogy a Server Core telepítések is érintettek, és minden most érkező Windows-patch újraindítást követel a telepítés után. A hivatalosan október végén kiadott Windows 8 és a Windows RT is kap frissítést kedden.

A Windows-frissítések telepítése nem igényel olyan előkészületet, mint az Office-t érintő hiba javítása. A Microsoft patchet ad ki a 2013 kivételével minden támogatott Office-hoz (2003, 2007, 2010), amely érinti a Word Viewert, az Office Compatibility Packet, a SharePoint Server 2010-et és az Office Web Apps 2010-et is. Emellett javítást kap az Exchange Server 2007 és 2010, a kritikus sebezhetőséget foltozó patch telepítése valószínűleg újraindítást kér - a legtöbb cégnél az év végi hajrá közepette a rendszergazdáknak nem lesz egyszerű patch telepítésének ütemezése, mivel a levelező és kommunikációs szerver leállása ilyenkor még kevésbé tolerálható.
Egyes hírek szerint az Exchange-ben az Oracle-től származó kódot frissít a Microsoft, az Outside In kódkönyvtár a csatolt állományok böngészőben történő megjelenítését teszi lehetővé. Ezeket a hibákat az Oracle saját termékeiben egy nagy októberi frissítés keretében javította.  Augusztusban szintén az Oracle-től származó hasonló kódot kellett az Exchange-ben javítani. A Microsoft a javításokkal együtt hozza nyilvánosságra azt, hogy pontosan milyen hibákat talált a szoftvereiben, az Exchange esetében elképzelhető, hogy egy workaround is érkezik majd, a felhasználókra bízva annak eldöntését, hogy mikor patchelik rendszereiket.

 

Ingyen adja a Windows 8 Próhoz a Media Centert a Microsoft

A Microsoft már májusban közölte, a Windows 8-nak nem lesz része a Media Center, csak utólag megvásárolható, fizetős komponensként lehet hozzájutni. Februárig viszont nem kell fizetni sem érte.

A vállalat szerint az elmúlt pár évben alaposan megváltoztak a számítógépes médiafogyasztási szokások, az optikai hordozóról történő lejátszás helyét egyre inkább átveszi a letöltés és az online streaming (p. YouTube, Netflix, Hulu), Mivel a felhasználók médiafogyasztással töltött ideje érdemben nem változik, az online források előtérbe kerülése a fizikai hordozók kárára történik. A Microsoft által begyűjtött használati statisztikák szerint a PC-s DVD-lejátszás látványosan visszaszorulóban van, akár a felhasználók számát, akár a nézéssel töltött időt tekintjük.



Korábban az eltérő igényeket különféle Windows-verziókkal próbálta meg lefedni a Microsoft - a Windows XP-ből külön Media Center Edition jelent meg, a Windows 7 esetében pedig csak bizonyos változatoknak volt része a Media Center -, így nem minden eladott operációs rendszer után kellett a DVD-lejátszáshoz szükséges licencdíjakat megfizetni. A Windows 8 esetén cél volt a minél kevesebb verzió létrehozása, a vállalat ezért úgy döntött, a Windows Media Player belekerül az operációs rendszerbe, de DVD-lejátszási képesség nélkül, a Windows Media Center viszont utólag telepíthető, fizetségért.
A Microsoftt weboldalán azonban megjelent egy promóció, amelyben egyáltalán nem kell kifizetni a 10 eurós árat a Media Centerért és a DVD-lejátszási képességért. Az akció január végéig érvényes, csak meg kell látogatni a weboldalt és egy email-cím megadása után 72 órán belül érkezik a kód, amelynek birtokában a Control Panel / Add features to Windows 8 menüben aktiválni lehet a Media Center képességet. A kód csak Windows 8 Prón működik.

Magyarországon is a Windows 7 a legnépszerűbb

Hazánkban is a Windows 7 lett a legelterjedtebb operációs rendszer, letaszítva trónjáról az évek óta piacvezető Windows XP-t. A Windows 8 lassú rajtot vett, nagyon erős az Android.

Világszinten már megelőzte a Windows 7 az XP-t az operációs rendszerek használati statisztikáiban, Magyarországon azonban ez egészen mostanáig nem történt meg, ami elsősorban azzal magyarázható, hogy a 2008-ban kezdődött gazdasági válságot követően a PC-eladások folyamatosan csökkennek, a felhasználók nem cserélték le korábbi rendszereiket.
A Gemius Rankings adatai 2007-ig visszamenőleg mutatják az operációs rendszerek használati statisztikáit az internetezők körében. A cégnél elérhető grafikon szerint a Windows XP-t öt évvel ezelőtt a netezők 92 százaléka használt, a szoftver vezető pozícióját a 2007-ben rajtolt Windows Vista nem tudta érdemben kikezdeni, ennek részesedése 2009 nyarán tetőzött, 9,2 százalékon állt ekkor. Innentől kezdve már a Windows 7 korszaka következett, a 2009 őszén kiadott operációs rendszer részesedése folyamatosan növekedett, azonban a Windows XP-t nem tudta megelőzni, egészen mostanáig.

A www.rankings.hu statisztikái szerint december második hetében vette át a piacvezető pozíciót a Windows 7, amelynek részesedése ekkorra 44,7 százalékra emelkedett, miközben a Windows XP-é 44 százalékra csökkent. A különbség a két operációs rendszer részesedése között folyamatosan nő, a Windows 7 már majdnem 45 százaléknál tart, míg a Windows XP-é 43,5 százalékra csökkent. A Windows Vista részesedése eközben 2,9 százalék mindössze, míg a Windows 8-é csupán 1,2 százalékra nőtt a megjelenése óta. Egyelőre nehéz lenne megmondani, a Windows 8 Magyarországon mekkora siker, a Vistának annak idején közel fél évre volt szüksége ilyen piaci részesedés eléréséhez, a Windows 7 viszont már a hivatalos megjelenésének hónapjában 3,3 százalékos részesedéssel rendelkezett, köszönhetően az előzetes verziók népszerűségének.

A HWSW látogatóinak körében már régóta a Windows 7 a legnépszerűbb operációs rendszer, részesedése 49 százalék feletti, míg Windows XP-t látogatóink 31 százaléka használ csupán. Olvasóink láthatóan kedvelik a Windows 8-at, a vadonatúj operációs rendszer máris népszerűbb a Windows Vistánál - a Linux vagy az OS X részesedését egyik sem éri el.
A hazai webhasználati statisztikák egyik érdekes adata, hogy a Windows 7 és a Windows XP mögött a harmadik legnépszerűbb operációs rendszer mára az Android lett, részesedése a legutóbbi héten 3 százalék volt. Hazánkban a Google platforma toronymagasan uralja az okostelefon- és tabletpiacot is. A legfőbb rivális iOS részesedése a webhasználati statisztikák alapján 1,6 százalék mindössze, azonban ez is elég ahhoz, hogy magabiztosan előzze a Symbiant (0,3%) és a Windows Phone 7-et (0,1%).

2013. november 26., kedd

WD Black²: 120 GB-os SSD és 1 TB-os HDD – egy eszközben

A Western Digital egy meglehetősen érdekes adattárolóval rukkolt elő, amely egyetlen 2,5 colos egységben egyesíti a merevlemezek és az SSD meghajtók előnyeit. A WD Black² névre keresztelt újdonság kompakt hibrid adattárolóként üzemel, viszont a tradicionális megoldásokkal ellentétben nem igényel két bővítőhelyet.





Olyan adattárolók, amelyek merevlemezes és NAND Flash alapú tárhellyel egyaránt rendelkeznek, már eddig is voltak, ám ezeknél a NAND Flash rész általában csak 4 vagy 8 GB-os kapacitású, és a felhasználó számára teljesen láthatatlan, hiszen a rendszer kezeli, méghozzá kifejezetten gyorsítótárazási feladatokra. Ezeknél a hibrid adattárolóknál a sebesség messze van egy SSD meghajtóétól, de a normál – 5400 RPM-es – merevlemezekhez képest azért valamivel jobb teljesítményt kínálnak.




A Western Digital illetékesei a jelek szerint továbbgondolták a kérdést és eljátszottak a gondolattal: mi lenne, ha a HDD mellé normál, külön meghajtóként használható NAND Flash tárhely kerülne? A mérnökök munkához láttak, amelynek most leszakíthatjuk a gyümölcsét: elkészült a WD Black², ami egy 1 TB-os HDD-t és egy 120 GB-os SSD-t kínál – ezek külön meghajtóként jelennek meg a rendszerben. A termék tehát nem alkalmaz gyorsítótárazó szoftvert a HDD és az SSD kombinálásához, így inkább két adattárolós felépítése miatt érdemli ki a hibrid jelzőt.

Friss Intel HD Graphics driver érkezett

Az Intel egy új HD Graphics drivert tett elérhetővé, amely számos hibajavítással és néhány újítással áll a felhasználók rendelkezésére. Az új eszközillesztő-szoftvercsomag Windows 7, Windows 8 és Windows 8.1 operációs rendszerekhez alkalmazható és az Intel Ivy Bridge, illetve Haswell sorozatú processzorait támogatja, ahogy az a lenti táblázatból is kiderül.

A támogatott termékek listája. A táblázat nagyítható!
A támogatott termékek listája. A táblázat nagyítható!

Az új HD Graphics driver legfontosabb újítása, hogy natív támogatást biztosít a Windows 8.1 Miracast eljárásához, ami vezeték nélküli képtovábbítást tesz lehetővé a technológia támogatásával felvértezett rendszerek számára. Emellett jó hír, hogy a gyártó eszközölt néhány DirectX 9 optimalizációt, amelyek a DirectX 9-es alkalmazások zökkenőmentesebb futtatásáról gondoskodnak.

A fenti két újítás mellett tulajdonképpen csak hibajavítások érkeztek, amelyek több kellemetlenségre is gyógyírt kínálnak – ezek főként a Windows 8-as és Windows 8.1-es operációs rendszerekre koncentrálnak. Windows 8 alatt az új driver alkalmazása mellett nem lesz több fagyás, illetve összeomlás Civilization 5 alatt, valamint a bekapcsolt DPST támogatás mellett tapasztalható képremegés is a múlté, amely az ablakok lekicsinyítésekor jelentkezett. Az Intel Graphics Control Panelen az alapértelmezett gyorsgombok módosíthatóak és az új gyorsgombok azonnal használhatóak is, nem úgy, mint eddig. Windows 7 alatt ezentúl a tartalomvédett DVD videók lejátszása zökkenőmentes lesz: fekete képernyő helyett végre magát a videót nézhetik a felhasználók. Windows 7, Windows 8 és Windows 8.1 alatt ezentúl a rendszer ébresztése után a hozzá kapcsolt külső monitor is fel fog ébredni, és a driver frissítésekor mostantól az Intel Display Audio frissítése sem ütközik problémába.

A Windows 8.1 felhasználók számára jó hír, hogy a Skype videochat hibája szintén a múlté, de a Windows Media Player is hibátlanul fog működni: a lejátszó ablak átméretezését vagy a kijelző elforgatását követően ezentúl nem omlik össze az Intel HD Graphics driver. A Windows 8.1-es operációs rendszert futtató mobil eszközöknél a beépített kijelző az alvó állapotból történő visszatérés után ezentúl mindig hiba nélkül bekapcsol, sőt, a kijelző energiatakarékos módból is hibátlanul visszatér majd – nem marad többé fekete. Windows 8.1 alatt nem lesz több kékhalál, ha a DisplayPort eszközt használó rendszert bedokkoljuk majd kidokkoljuk. További jó hír, hogy a Windows 8.1 kamera alkalmazásával bekapcsolt képstabilizátor-funkció alkalmazása mellett sem jelentkeznek többé képhibák.

A fontos hibajavításokkal érkező Intel HD Graphics driver 15.31.9.3345-ös kiadása asztali és mobil konfigurációkhoz egyaránt használható, igaz, utóbbiaknál előfordulhat, hogy a driver nem települ, ekkor az adott termék gyártójának hivatalos weboldaláról kell beszerezni a legfrissebb eszközillesztő-szoftvert.

Az új kiadás az Iris és HD Graphics driver mellett az OpenCL drivert, az Intel Media SDK-t, a Graphics Control Panelt és a Display Audio drivert egyaránt tartalmazza.

2013. november 25., hétfő

2014 elején érkezhet meg a Windows 8.2

A Microsoft tőle szokatlan módon radikális változtatásokat eszközölt a Windows 7 után kiadott, találóan Windows 8 névre keresztelt rendszerében, melyek többsége nem nyerte el a felhasználók tetszését.



Első lépésben néhány héttel ezelőtt megérkezett a Windows 8.1, mely a korábbi 8-as rendszer felhasználói számára ingyenesen beszerezhető, ám ez sem pótolt minden felhasználói elvárást, így bőven van mit az újabb frissítésbe belepakolni a redmondi szoftverfejlesztőknek.

A hírek szerint érkeznek is az új funkciók, melyek közül kiemelkedő lehet a start menü, melyet sokan már a 8.1-es verzióba vártak. Az újdonságokon kívül az ilyen esetekben megszokott hibajavítások sem maradhatnak ki.

A Windows 8-as rendszert használók továbbra is ingyenesen jutnak majd hozzá a 8.2-es frissítéshez, ami 2014 első hónapjában már meg is érkezhet.  

2013. november 24., vasárnap

Windows 7 használat

A valós használatot reprezentáló teszteléshez egy valódi, többhónapos használatot megélt Windows 7-es rendszert vetettünk be. Ez nem egy sebtiben feltelepített Win 7, hanem egy már alaposan teleszemetelt, sok feltelepített és uninstallált programot tartalmazó rendszer háttérben futó ESET Smart Securityvel (vírusírtó és tűzfal). Ezt mentettük le a "szektorról szektorra" módszerrel, majd töltöttük vissza a teszt szereplőire; így egyenlő eséllyel indult az összes versenyző. A rendszer teljes mérete nagyjából 30 GB, ami egy 37 GB-os partíción foglalt helyet. A partíciót mentés előtt töredezettségmentesítettük, a SuperFetch és a Prefetch pedig be volt kapcsolva. A pontosabb eredmények érdeklében minden tesztet háromszor ismételtünk meg.
A Windows 7 betöltési idejét a post után eltűnő "Boot from CD-ROM" felirattól mértük odáig, hogy teljesen felállt a rendszer, tehát betöltődött az összes ikon, az összes gadget és a tálcára az összes program (ESET, ATI Catalyst Control Center stb.). Ez a "teszt" (mondhatnánk inkább használatot is) leginkább a véletlenszerű olvasásra koncentrál. Ebben a tesztben a leggyorsabbakkal van egy szinten a V300.
A "3D-s programcsokor" főként a kis fájlok elérésére koncentrál, ugyanis ezek a programok rengeteg kis plugint töltenek be, ergo a szekvenciális sebesség itt nem annyira fontos. Az Intel 320-at leszámítva a mezőny két részre szakadt, melynek második felében helyezkedik el a Kingson SSD-je.
Az "újságírói programcsokorban" megint a pici fájlok kapnak szerepet; talán ez a legjellemzőbb a mindennapi használatra, mert itt nem csak a fájlok, de maguk a programok is viszonylag kisméretűek. Ennek ellenére ezen tesztünkben nem igazán tudtunk különbséget kimérni az egyes SSD-k között.
A "webdesigner programcsokor" már jobban támaszkodik a szekvenciális elérésre, mert a Photoshop és az Illustrator is egy-egy, igencsak nagyméretű dokumentummal együtt nyílik meg. Itt ismételten csak 1 másodperccel maradt le a legjobbaktól a V300.
Az "újságírói programcsokor" megnyitása után hibernáltuk a gépet; ezek a programok együtt kb. 2 GB memóriát foglalnak. Már korábbi cikkeinkben is megjegyeztük, hogy a hibernálás elvileg a szekvenciális írási sebességtől függ (hiszen a memória tartalmát ki kell írni a hiberfil.sys-be). Igen ám, de a memória tartalma tömörítve kerül a lemezre, és ehhez a Microsoft operációs rendszerei a Windows 7-ig bezárólag csak egyetlen processzormagot képesek használni, ami sajnos már korlátozhatja a művelet sebességét. Ezen mérésünkben jól vizsgázott a főszereplő, ugyanis mindkét esetben a leggyorsabbak között végzett.

Több Windows 9 koncepció is napvilágot látott.

A Microsoft nagy változtatásokat eszközölt a Windows 7 után megjelenő új asztali operációs rendszerében, melynek a legtöbben nem örültek, sőt egyre inkább divattá vált elutasítani a változtatásokat.

A grafikus a Linux világából merített egy kis inspirációt. 

A redmondi vállalat már kiadott egy nagyobb frissítést, mely a Windows 8.1 nevet viseli, ám a felhasználók többsége szerint még mindig van hova fejlődnie a rendszernek. Az ő megnyugvásukra is szolgálhat a Windows 8.2 érkezése, melyre nem kell sokat várni.  

A Windows 8.1 indító felülete lehetne az asztal. 


A végsőkig nem lehet azonban sorszámozni a Windows 8-as rendszereket, így egy idő után érkezik majd a Windows 9, melynek küllemére több grafikusnak is van ötlete. 

Start menü egy kicsit más nézetből. 

A Windows 9 rendszert egyébként 2014 végére vagy 2015 első felére várják. Persze béta verziók érkezésére egészen biztosan sor kerül még a 2014-es évben. 

Windows 7 sebességtesztek és trükkök, leírások.

Íme összegyűjtöttem néhány trükköt a a Windows 7-hez a jobb kezelhetőség és személyre szabhatóság miatt, a teljesség igénye nélkül.

Ugorjunk gyorsan a programokra:
Elsőként is folytassuk a sorozatunk első részében elkezdett billentyűzetkombinációk bemutatását a tálcára "leszúrt" alkalmazások közötti gyors navigálással. Alaphelyzetben itt csak három programot találunk: sorrendben az Internet Explorert, a Windows Media Playert és a Windows Intézőt (Windows Explorer), amelyekhez később bármely programot hozzáadhatjuk. Ehhez keressük meg az adott alkalmazás parancsikonját, vagy indítsuk el a programot, s mindkét esetben kattintsunk a jobb egérgombunkkal vagy a start menüben lévő, vagy a tálcán futó programra, s az opciók közül válasszuk ki a "Pin this program to taskbar" opciót. Ellenkező esetben pedig az "Unpin this program from taskbar" menüpontot. Így lesz x számú programunk rögzítve, amelyekre gyorsan a Windows+1, Windows+2, Windows+3 kombinációkkal tudunk ugrani, attól függően, hogy azok éppen hányadik pozíciót foglalják el a tálcán.


2 - Gyors nagyítás és kicsinyítés:
Ha olyan programon belül vagyunk, ahol módunk van kicsinyíteni és nagyítani - mint például a Windows képnézőjében (Windows Photo Viewer) - akkor az adott műveleteket gyorsan elvégezhetjük a klaviatúra felhasználásával. A nagyításhoz tartsuk lenyomva a Windows+"+", a kicsinyítéshez pedig a Windows+"-" gombot.


3 - Rejtsük el a Messenger-t:
A Windows 7 bétájának a telepítése során biztosan sokan voltak, akik később telepítették a Live Messengert is a gépükre, főként hogy a Microsoft azonnali üzenetküldőjének a népszerűsége hazánkban kiemelkedő a többi európai országhoz képest. Ők már mind szembesülhettek azzal, hogy az operációs rendszer a Messenger ikonját inaktív állapotban immár nem az értesítési területen, hanem a tálcán a többi program között helyezi el (mint ahogyan az a lenti képen is látható).
A program kezelése az új elhelyezkedés miatt nem változott. Hamar megszokható. Viszont jó hírünk van azoknak, akik ezt másként gondolják, s szeretnének visszatérni a régi állapothoz, az ugyanis könnyen beállítható. Ehhez csak meg kell keresni a start menüben a Windows Live Messenger parancsikonját (ha fut, zárjuk be a programot), majd kattintsunk rá a jobb egérgombbal, és a tulajdonságokon belül (Properties) keressük meg a kompatibilitás beállítása (Compatibility) fület, majd jelöljük be a "Run this program in compatibility mode for" négyzetet, s a legördülő menüből pedig válasszuk ki a Windows Vistát. Ha mindent jól csináltunk, a program következő elindításakor már a következőt láthatjuk:





4 - Kapcsoljuk be a fekete dobozt:
A következő tipp nem feltétlenül a végfelhasználóknak, sokkal inkább a fejlesztőknek és a rendszerüzemeltetőknek szól, hiszen a Windows 7 készítői az operációs rendszeren belül elrejtettek egy olyan eszközt, amelyet kvázi fekete dobozként működtethetünk. Ha elindítjuk, akkor az rögzít minden műveletet, amelyet az operációs rendszeren belül végzünk. Ez különösen hasznos lehet, ha egy távoli gép hibáját igyekszünk felderíteni, főként, hogy a végfelhasználónak nem kell hosszasan magyarázni, mit tegyen, egyszerűen csak arra kell kérni, hogy tegye azt, amit szokott.
A Windows 7 Problem Steps Recorder alkalmazását a start menüből indíthatjuk el. Gépeljük be a „psr" kulcsszót. Ekkor elindítjuk a fenti képen látható alkalmazást, amely már készen is áll a rögzítésre. A felvétel azon nyomban elkezdőzik a háttérben, amint a felhasználó leüti a start record gombot. A művelet végén az alkalmazás egy tömörített ZIP fájlt hoz létre, amit akár rögtön el is küldhetünk elemzésre. A tartalma egy HTML alapú dokumentum, amely részletesen leír minden egyes műveletet szöveges formában, képernyőfotókkal kiegészítve. Mindenkinek javasoljuk, hogy egyszer próbálja ki, s nézze meg utána az elkészített jelentést. Meglepő lesz annak részletessége.





5 - Tisztítsuk meg a böngészőt:
A Windows 7 béta tesztelőinek lehetőségük van arra is, hogy kipróbálják a szintén még teszt verzióban leledző Internet Explorer 8-as verzióját. Ha valaki az utóbbit aktívan, sokat használná, akkor idővel előfordulhat annak lelassulása a sok beépülő modul miatt. Ekkor nem árt egy kis tisztogatást végezni közöttük, kilőve a ritkán használt alkalmazásokat. Elsőként lépjünk be a böngésző Tools könyvtárán belül lévő Manage Add-ons menübe, ahol egy jól áttekinthető képet láthatunk róluk. A ritkán használtakat egyszerűen tiltsuk le: jobb klikk disable gombra, s élvezzük az újra régi gyorsaságában tündöklő Explorerünket.





6 - Betűtípusok:
A betűtípusok telepítése jelentősen leegyszerűsödött a Windows 7-ben, hiszen nem kell mást tennünk, mint megkeresni a telepíteni kívánt font-ot, majd az megnyitva az Install gombra kattintani. Vagyis eltűnt a korábbi gyakorlat, amikor a Windows Intézőn belül kellett a Windows Fonts könyvtárába bemásolni a fájlokat.





7  - Átjárhatóbb dokumentumok:
Talán a Windows 7 legörvendetesebb újdonságai közé tarozik a WordPad és a Paint átalakítása. Az alkalmazások egyrészt megkapták az Office 2007-ben már megismert szalagot, másrészt olyan funkciókkal is ellátták őket a fejlesztők, ami miatt megkockáztatom, hogy a WordPadből egy kiváló szövegszerkesztő, a Paintből pedig egy remek képszerkesztő program vált. A WordPad ráadásul új formátumokat is kapott, így képes kezelni a Word 2007 által is használt Office Open XML dokumentumokat. Valamint az Office szövegszerkesztőjében készült fájlok fogadására is felkészítették. Az új WordPad ezen felül ODT támogatással is rendelkezik, így az OpenOffice dokumentumai sem okoznak neki problémát.


8 - Lássuk az asztalt:
Lássunk egy újabb billentyűzetkombinációt! Ha hirtelen munkánk közben szeretnénk megpillantani az asztalon lévő mini alkalmazásokat (gadget) és ikonokat, akkor nyomjuk le a Windows+Space kombinációt, hogy az "Aero Peek" segítségével áttetszővé változtassuk ablakainkat.


9 - Szélesvásznúaknak:
A következő tipp elsőként furcsának tűnhet, hiszen arra biztatjuk a szélesvásznú, 16-9-es képarányú képernyők tulajdonosait, hogy a tálcájukat a régi megszokott helyéről tegyék át a képernyő jobb oldalára. A navigálás egyszerű, a képernyő alsó részének a felszabadítása során pedig plusz helyet kapunk, ami hasznos lehet például böngészés során, mivel több információt tudunk egyszerre megjeleníteni a képernyőn. A korábban ismertetett Win+T paranccsal pedig még a tálcára szúrt programok is egyszerűen elérhetőek. 1440x900-as felbontás esetén például érdemes számolgatni, hogy melyik dimenzióra van inkább szükségünk. Mind az 1440 pixelre, vagy inkább a 900-ra.
Az átállításhoz elsőként kattintsunk a jobb egérgombbal a tálcára, majd válasszuk ki a tulajdonságok (Properties) menüpontot, amely belül a Taskbar location on screen-t állítsuk át jobbra (right). Persze ez elsőként furcsának hangozhat, de mindenképpen érdemes kipróbálni. Az első percek furcsasága után jól is elsülhet a változtatás.





10: Konfiguráljuk a monitorunkat
A Windows 7 fejlesztői két alkalmazást is elrejtettek az operációs rendszer belül, amik segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki a monitorunkból. Az elsővel a szövegek megjelenését állíthatjuk be, hogy azok a képernyőn a legélesebben jelenjenek meg. Elindításához gépeljük be a start menübe a következő parancsot: "cttune", majd üssünk egy entert, s kövessük végig a megjelenő párbeszédpanel utasításait, amely négy lépésben segíti a fontok megfelelő konfigurálását.
Hasonlóan működik a Display Color Calibration nevű alkalmazás is, amelyet a start menüből a "dccw" kulcsszóval indíthatunk el. A program segítségével finomhangolhatjuk monitorunk fényerejét, kontrasztját és a színek megjelenését, hogy az a lehető legszebb képet produkálja.

Windows 7, a végső!

A száraz teszteredmények szerint a végleges Windows 7 egyértelmű visszalépést mutat az RC-hez képest, de attól még valóban szerethető operációs rendszert készített a Microsoft. Ha a válság nem szól közbe, várhatóan gyorsabban terjed majd el, mint a Vista.

Megjött a Windows 7, készen áll a világ meghódítására. Régóta vártuk már, mert a Vista sosem tudta beváltani a hozzá fűzött reményeket: piaci részesedése három évvel a megjelenés után sem érte el a 20 százalékot, miközben az XP 72 százalékos eredményével megőrizte piacvezető szerepét. A Vista ugyan sokat tudott, de számos kompatibilitási probléma volt vele a megjelenéskor, túl nagy volt a hardverigénye és túl kevés látványos újítást mutatott fel ahhoz, hogy megérje lecserélni miatta az XP-t.
A Windows 7 pont ott erősít, ahol a Vista annak idején elvérzett: gyengébb számítógépeken is remekül érzi magát, és bár ugyanazokat a standardokat használja, mint a Vista, kompatibilitási problémák már nem merülhetnek fel vele kapcsolatban.
Végignéztük, ahogy a rendszer felnő: teszteltük a prebétát, a bétát, majd az RC-t, most meg itt van a kezünkben az Ultimate operációs rendszer a maga teljességében, mind a 7 gigabájtjával, mind a 32 bitjével. Lássuk, mi lett a gyerekből.

A korábbi verziók mindegyikénél megfigyelhető volt, hogy a különböző benchmarkokban jobb eredményt értek el, mint a Vista. Már a prebéta is meglepően stabilnak tűnt, a béta még kiszámíthatóbb, igaz, valamivel lassabb lett, míg az RC olyanra sikerült, mint egy kész operációs rendszer: azt követeltük, dobozolják be és adják ki. A Microsoft azonban még csiszolt egy kicsit a kódon az ígéreteknek megfelelően: azt állították, hogy a 7-es esetében az RC lesz olyan, mint a Vistánál a végleges verzió, míg a kiadott példány inkább egy SP1-esre emlékeztet majd.
Hát lássuk, hogyan sikerült az első, rögtön javított változat.
A tesztkonfigurációnk hónapok óta ugyanaz. A HP Pavilion DV5-ben 2 gigahertzes Core 2 Duo processzor, 2 gigabájt memória, hatcellás akkumulátor és Nvidia Geforce 9200M videokártya van, laptopban tehát átlagosan felszereltnek számít, ez a teljesítmény szinte már bárkinek elérhető 2009-ben.
Szokás szerint a telepítéssel kezdtünk, ebben a versenyszámban nincs változás: a Windows fürgén, alig fél óra alatt felmászik a gépre. Ideális esetben persze csak egyszer kell végignéznünk a folyamatot, de jó hír, hogy akkor sem sokáig.
Másodjára a bootidőt vettük górcső alá, és meglepődtünk: az eddigi legjobb eredményt kaptuk nemcsak a 7-es, hanem az összes Windows értékeit figyelembe véve. Az új operációs rendszer tehát gyorsabban áll fel, mint a 21. században bármelyik elődje. A neheze azonban még hátra van.
boot.001


2013. november 23., szombat

Windows blog: a Battlefield 4 eladja az új Windowst a játékosoknak?

A Windows 8 és az új 8.1 operációs rendszer legnagyobb kritizálói közé a PC-s hardcore játékosok tartoznak, ugyanis a start menüt megszokták, és ez a réteg amúgy sem híve a kényszerű változásoknak. Ennek megfelelően továbbra is a Windows 7 számít a legkedveltebb operációs rendszernek a játék szempontjából, azonban a Microsoft erre az operációs rendszerre nem portolja az újabb WDDM felületeket, és ezzel az újabb DirectX API-kat sem. Ez az egész egy olyan helyzetet teremt, melyben a funkcionalitás szempontjából a hardcore játékosok inkább a Windows 7 operációs rendszert kedvelik, ugyanakkor technikailag kétségtelenül modernebb a Windows 8, főleg a 8.1-es frissítéssel.
A jobb technológia azonban csak akkor ér valamit, ha a programok kihasználják, tehát a hardcore játékosok nem voltak rászorulva a váltásra. A Battlefield 4 azonban már gondolkodóba ejtheti a felhasználóbázist, ugyanis ez a program kihasználja a DirectX 11.1-es API egyik extráját, mely képes a címtérnek megfeleltetni a dinamikus pufferek SRV-it (shader resource views), illetve a dinamikus constant puffereket a D3D11_MAP_WRITE_NO_OVERWRITE funkcióval. Ez az optimalizálás csökkenti a CPU-ra helyezett terhet, amit a felhasználó sebességnövekedésként fog érzékelni. Jó hír, hogy ez egy szoftveres funkció, tehát minden legalább DirectX 11-et támogató hardver képes használni csupán Windows 8 vagy 8.1 operációs rendszer szükséges hozzá.




A nyerhető sebesség bár a beállításoktól és a hardveres konfigurációtól függ, alapvetően elmondható, hogy az előzőleg beharangozott nagyjából 10%-os gyorsulás tulajdonképpen mindig megvan, tehát ennyit minimum nyer a felhasználó azzal, ha a Battlefield 4-et Windows 7 helyett modernebb Windows 8 vagy 8.1 operációs rendszeren futtatja. Ennél is jobb hír, hogy a DirectX 11.1-es API leginkább a CPU-limites szituációkban segít, vagyis jellemzően alacsonyabb felbontás és grafikai részletesség mellett. Ilyenkor a gyorsulás akár 30-50% is lehet függően a CPU-limit mértékétől. Ritka esetben 50%-nál nagyobb extra sebesség sem kizárt, de ez általánosságban nem jellemző. A fejlesztőktől kapott információink szerint a cserére vállalkozó játékosok nagy átlagban 15 és 25 százalék közötti gyorsulásról számoltak a Windows 8.1 telepítése után.
A technikailag a helyzet eléggé egyértelmű. A Windows 8 vagy 8.1 a DirectX 11.1-et kihasználó Battlefield 4-ben érezhetően gyorsabb a lassacskán korosodó Windows 7 operációs rendszernél. Ez sokaknak elég indok lehet a váltásra. Az NVIDIA, az Intel és a nem GCN architektúrára épülő AMD grafikus vezérlőt használó játékosoknak mindenképp, hiszen számukra a DirectX 11.1-es API kínálja a legjobb teljesítményt. A GCN-es AMD Radeon grafikus vezérlőkkel rendelkező réteg megvárhatja a Battlefield 4 decemberi frissítését, melyben a Mantle API-t használó leképző még a DirectX 11.1-es kódnál is gyorsabb lesz, emellett független az operációs rendszertől, azaz Windows 7, 8 és 8.1 alatt is ugyanarra lesz képes. Persze az esetleges váltást ebben az esetben is érdemes átgondolni.
A Battlefield 4 egyébként csak a kezdet, ugyanis a D3D11_MAP_WRITE_NO_OVERWRITE funkció támogatása a játék alatt zakatoló Frostbite 3 motorba van beépítve, vagyis az erre épülő, később megjelenő játékok hasonló extrákat mutatnak majd fel a Microsoft új operációs rendszerén.

Már Windows 7-en is kipróbálhatjuk az IE 11-et

Az Internet Explorer 11-es verziója eddig csak Windows 8.1 rendszerhez volt elérhető, egészen a tegnapi napig. Most már Windows 7 felhasználók is letölthetik és kipróbálhatják.

gnap jelent meg az előzetes IE 11 verzió Windows 7-hez még csak a fejlesztőknek szánt változat, de bárki letöltheti és kipróbálhatja. A Windows 8 felhasználóknak sincs mitől tartaniuk, számukra is elérhető.

A program nem csak új funkciókkal bővült, teljesítménye is javult. A Microsoft szerit az IE 11 „Chakra” JavaScript motorja 4%-kal gyorsabb, mint az IE10 Windows 7-es verziója.

Az újítás támogatja a hardveresen gyorsított 3D webes grafikákat és a professzionális minőségű videókat, valamint az MSE és EME szabványokat.

2013. november 22., péntek

CCleaner Windows 7 alatt!

Probléma:
CCleaner csak az adminisztrátori fiókot tisztítja Windows 7 alatt, de a normál fiókokat nem.
A program elindításakor normál felhasználóként az UAC adminisztrátori jelszót kér.
Ezt megadva csak az aadminisztárori fiókot tisztítja (akár helyi, akár domain admin).


Megoldás:
Minden program/CCleaner
jobb klikk a ccleaner.exe -n
Tulajdonságok
Biztonság
Majd adjuk hozzá a kívánt normál felhasználó(ka)t.
Ezután adjuk meg az összes jogot a felhasználó(k) számára a programhoz:
Olvavás és végrehajtás, stb.
A CCleaner program indításakor az UAC jelszót kér ugyan, de ekkor már elég a normál felhasználó jelszavát megadni.

Csökkenti a Windows 7 által lefoglalt helyet a Microsoft új segédeszköze!

A Microsoft a napokban kiadott egy segédeszközt, amelynek segítségével a felhasználók jelentős mértékben - potenciális akár több GB-tal is - csökkenthetik a Windows 7 rendszereik által a merevlemezen vagy SSD-n elfoglalt hely méretét. Az eszköz ugyanis letörli a Windows rendszerkönyvtárból a gép által korábban, a frissítések során biztonsági okokból elmentett fájlokat, amelyekre a legtöbb felhasználónak semmi szüksége sincs, és ami feleslegesen eszik csak a helyet a rendszermeghajtókon.

A Microsoft eredetileg úgy tervezte, hogy a szóban forgó fájlokat minden egyes szervizcsomag letörölni majd, így az azok által elfoglalt hely nem fog nőni a végtelenségig, hiszen rendszeresen ürítésére kerül. A Windows 7 azonban olyan jól sikerült, hogy Redmond a szoftver elkészülte óta eltelt négy évben mindösszesen csak egyetlen egy szervizpakkot adott ki, ráadásul további csomagok publikálását nem is tervezi. Emiatt az érintett - egyébként WinSxS nevű - könyvtár sok felhasználó gépén már irdatlanul nagyra nőtt.

A most kiadott eszköz ezen problémát orvosolja azon keresztül, hogy a felhasználó kezdeményezésére is lehetővé teszi az inkriminált könyvtár tartalmának kontrollált törlését a rendszer integritásának veszélyeztetése nélkül. Telepítését követően a Lemezerkarbantartó egy új, "A Windows Update karbantartása" nevű ponttal bővül, amely pontosan ezt a feladatot végzi el. Ugyanakkor ez a lehetőség csak akkor jelenik meg ha a karbantartót eleve rendszergazdaként indítjuk el vagy a megjelenő ablakban a "Rendszerfájlok törlése" gombra kattintunk, amit követően a frissülő listában már az új opció is elérhető lesz.
Azok a felhasználók, akik alapbeállítások mellett használják a Windows 7-et már valószínűleg rendelkeznek az új pontot a karbantartóhoz hozzáadó bővítéssel - azt ugyanis a Microsoft a keddi, havi frissítéscsomagban fontosként jelölte meg, így az gépükre feltelepült. Akiknél ez nem történt meg, azok a Microsoft honlapjáról tudják a szükséges foltot beszerezni.
Érdemes megjegyezni, hogy a Windows Update által elmentett fájlok törlése lehetetlenné teszi a korábban feltelepített javítófoltok eltávolítását a rendszerből - mivel azonban ezt a felhasználók 99%-a amúgy se teszi sosem, így a dolognak ebből a szempontból nincs jelentősége, és nyugodtan megléphető művelet az így csak feleslegesen foglalt lemezterület felszabadítása érdekében.

Windows 7 - Új funkciót kaptak a felhasználók a Microsofttól

A Microsoft a napokban egy új segédeszközzel lepte meg a Windows 7 felhasználókat, melynek telepítése után a Windows Lemezkarbantartója egy plusz funkciót fog kapni, s ennek segítségével könnyedén törölhetjük majd a felesleges Windows Update fájlokat rendszermeghajtónkról.






Az újdonságra azért volt szükség, mert az évek során a rendszerre kiadott frissítések túl nagymértékben növelték a merevlemezen elfoglalt helyet, miközben a régebbi, már nem használt frissítési fájlokra a felhasználóknak már egyáltalán nincs szükségük. Az egyetlen szervizcsomag frissítési fájljai is csak foglalták az értékes területet, melyet a felhasználók nagy része jelzett is a Microsoftnak.

Ezeket a fájlokat egyébként a második szervizcsomag törölte volna, de mivel ilyen nem fog érkezni, így szükség volt erre a segédeszközre. Az említett frissítést a cég a KB2852386-os számon tette közzé, mely "A Windows Update karbantartása" opciót teszi nekünk lehetővé a Lemezkarbantartóban.
  











A szükségtelen frissítési fájlokat úgy törölhetjük, hogy vagy rendszergazdaként elindítjuk a Lemezkarbantartót, vagy pedig rákattintunk a "Rendszerfájlok törlése" lehetőségre. Ennek hatására, a törölhető fájlok között megjelenik nekünk a fentebb említett "A Windows Update karbantartása" opció. Az "OK"-ra kattintva véglegesen törölhetjük rendszerünkből a felesleges fájlokat, mellyel értékes lemezterületet szerzünk vissza. (Akár több GB-ot is!)

Az említett frissítés letölthető a Microsoft oldaláról 32 bites és 64 bites rendszerekre egyaránt, s a méret miatt sem kell aggódnunk, hiszen alig fél MB-os fájlokról van szó. Aki nem szeretné letölteni, annak sem kell aggódni, mivel a frissítés már elérhető a Windows Update-en is "Fontos" jelöléssel ellátva. (Az októberi frissítésekkel együtt érkezett.)

Windows 7-re is megérkezett az Internet Explorer 11.

Windows 7-re is megjelent az Internet Explorer 11. A Microsoft legelterjedtebb operációs rendszerére érkező böngésző néhány apróbb különbséget leszámítva teljesen megegyezik a Windows 8.1-ben láthatóval. A következő hetekben érkező frissítésre először az IE11 Developer és Release Preview verzióját futtatók számíthatnak.

 

 

Akik telepítették a Windows 8.1-et, már október 17-e óta használhatják az Internet Explorer legújabb, 11-es verzióját, mától pedig a Windows 7-et futtatók is letölthetik. A Microsoft operációs rendszerének legelterjedtebb verzióján az IE10 mellett eddig csak az IE11 Developer és Release Preview változataival találkozhattunk, előbbi  júliusban, utóbbi pedig szeptemberben vált elérhetővé. A böngésző végleges formája automatikus frissítésként érkezik, amelyet először a fenti bétákat futtató kapnak meg, a többiek pedig a következő hetekben számíthatnak rá.
Amennyiben egy vállalati rendszergazda szeretné letiltani az IE11 automatikus települését - mert például a céges belső alkalmazások IE10-re vagy korábbi verzióra készültek és a kompatibilitási tesztek még nem zajlottak le.

A megújult böngésző majdnem teljesen megegyezik a Windows 8.1-ben található párjával, ugyanakkor akadnak apróbb különbségek, ez a verzió ugyanis nem támogatja majd a Google SPDY protokollját, illetve kevésbé korlátozott biztonsági futtatókörnyezetettel érkezik. Az újítások túlnyomó része nem jelent nagy meglepetést, a kezelőfelület gyakorlatilag változatlan, a biztonsági frissítések mellett pedig megjelenik a szinkronizáció, a WebGL támogatás, a vállalat emellett fürgébb oldalbetöltést, jobb JavaScript teljesítményt és a CPU-használat visszaszorításával a notebookokon és tableteken kisebb fogyasztást ígér. A Microsoft szerint továbbá Windows 7 alatt az Internet Explorer 10-nél 9 százalékkal, a sebesség terén legközelebb álló rivális böngészőhöz képest pedig 30 százalékkal gyorsabb működést produkál az IE11.

Internet explorer 11.

A Microsoft F12 fejlesztői eszközei is frissültek, a böngésző érintés-támogatással és az új Reading View móddal is kiegészült, amivel egyszerűbb, letisztult felületen olvashatók a webes tartalmak. A biztonsági funkciók sem maradtak érintetlenül, az NSS Labs értékelése szerint az Internet Explorer a felhasználó félrevezetésével telepített rosszindulatú programok mintegy 99 százalékát kiszűri, ezzel szemben a rivális Chrome csak azok 70 százalékát, míg a Firefox és a Safari csak 4 százalékát blokkolja.
A Windows 8 felhasználóknak ebben az esetben sajnos nincs szerencséjük, nekik az új verzió használatához rendszerüket 8.1-re kell frissíteniük, egyébként kénytelenek lesznek továbbra is az IE10-re hagyatkozni.

Nőtt az XP is!

Elképesztő módon a Netmarketshare mérése szerint az elmúlt hónapban a Windows XP részesedése 0,02 százalékponttal emelkedett és jelenleg 37,19 százalékot tesz ki. A kilenc hónap múlva megszűnő támogatottságú rendszer népszerűségének növekedését elsősorban a nyári szezonalitás magyarázhatja, ilyenkor a szabadságolások miatt az aktív (és böngészésre is használt) számítógépek között átmenetileg lecsökken a modernebb rendszert használó gépek aránya. A Microsoft számára aggasztó lehet azonban, hogy a Windows XP részesedése még mindig ilyen elképesztően magas, az április 8-cal lejáró kiterjesztett terméktámogatás vége után ugyanis biztonsági frissítéseket sem kap a net-felhasználók több, mint negyede.
A széles körben elfogadott mutatókat produkáló Netmarketshare szerint a Windows 7 részesedése is nőtt, 44,37 százalékról 44,49 százalékra. A redmondiak legfiatalabb rendszere, a Windows 8 ugyanakkor egyelőre világszerte is csak 5,4 százalékon áll, az elmúlt hónapban 0,3 százalékponttal tudta növelni részesedését. A növekedés gyakorlatilag megfelel a Vista visszaesésének, amely 0,38 százalékpontos zsugorodást tett ki. Az alternatív operációs rendszerek világszinten sem állnak jól, a Linux 1,25 százalékon áll, az OS X különböző verziói együttvéve érnek el 7,2 százalékot.

2013. november 21., csütörtök

Tarol az Android!


A rankings.hu a részesedések felmérésénél beszámítja a mobil operációs rendszereket is, így az Android, az iOS, valamint a Windows Phone és a Symbian is szerepel a listán. A Google-féle rendszer látványosan növekszik, lassan meghaladja a 6 százalékos részesedést (jelenleg 5,7%), ezzel szemben az Apple iOS eszközök webes használata igen visszafogottan emelkedik, júliusban 2,57 százalékot tett ki, a Symbian és a Windows Phone 0,25-0,30 százalék között tanyázik.


Tovább nő a Windows 7 népszerűsége!

A Windows 8 viszonylag lassú rajtja mellett csendben tovább nő a Windows 7 részesedése - itthon is, világszerte is. Az XP fokozatosan csúszik vissza, az alternatív rendszerek szabad szemmel alig láthatóak.

 

Továbbra is emelkedik itthon a Windows 7 részesedése a Ranking.hu mérései szerint. Július hónap folyamán a Microsoft előző generációs operációs rendszere a vizsgált rendszerek 47,37 százalékán futott, szemben a júniusi 47,33 százalékkal. A rendszer növekedési lendülete azért kifulladni látszik, várhatóan most júliusban éri el a maximumot, a heti bontás szerint a hónap második felében már hajszálnyi visszaesést is mutatott, így minden bizonnyal nem lesz meg a Windows XP által elért elképesztő, 90 százalék fölötti részesedés.

Lassan olvadnak régiek
A Windows 8 esetében kitörő sikerről továbbra sem érdemes beszélni, a körülményeket figyelembe véve azonban a 2,87-ről 3,08-ra növelt részesedés nem rossz. Körülmények alatt itt azt értjük, hogy elérhető árú érintőkijelzős eszközök hiányában, visszaeső vásárlások mellett nagyon nehéz a telepített bázison érdemi előrelépést mutatni - nem is nagyon sikerül az októberi rajt óta.

Asztali rendszerek részesedései  

 A Rankings.hu mérése szerint a Windows Vista részesedése beállt, 2,2 százalék körül ragadt. Feltételezhetően ezek azok a számítógépek, amelyek már nem is fognak operációs rendszert váltani, tulajdonosaik majd csak a PC leselejtezésével és új beszerzésével jutnak új Windowshoz. A Vista részesedését jól kontextusba helyezi, hogy gyakorlatilag megfelel a Linux (1,08 százalék) és az összes OS X verzió (1,26 százalék) együttes részesedésének, ez egyúttal be is mutatja a nem-redmondi rendszerek hazai relevanciáját a kliensoldalon.

A Windows XP gyakorlatilag lelőhetetlen, a mért számítógépek 35,87 százaléka futtatta ezt a rendszert, a rendszer részesedésvesztésének üteme ráadásul mintha csökkent volt az elmúlt időszakban, most egy hónap alatt csak 0,71 százalékpontot esett vissza (május-június között 1,19 pont volt a zsugorodás).

 

2013. november 20., szerda

Windows 7 verziók összehasonlítása

A Vistához hasonlóan a Windows 7 is többféle kiszerelésben lesz megvásárolható - többek között attól függően, hogy külön vagy notebookkal/számítógéppel együtt vásároljuk meg. Cikkünkben táblázatos formában hasonlítjuk össze az egyes verziók funkciót.

Amint az már korábban ismertté vált, a Microsoft a Windows 7-et összesen hatféle verzióban dobja majd piacra. Önálló termékként a Home Premium, a Professional és az Ultimate kiadások lesznek megvásárolhatók, OEM konstrukcióban ezek mellett a Starter és a Home Basic lesz kapható, a nagyvállalati felhasználók pedig a Windows 7 Enterprise-t is választhatják.
A különféle változatok képessége több helyen is eltér, cikkünkben ezek közül a legfontosabbak különbségeket foglaljuk össze, táblázatos formában. A táblázatból a Windows 7 Enterprise változatát kihagytuk, lévén, hogy egyszerű felhasználóként nem juthatunk hozzá. Egyébként az Ultimate és az Enterprise kiadások a funkcionalitás tekintetében azonosak, így ha valakit ennek ellenére is érdekel, pontosan mit tud az Enterprise, az nézze meg az Ultimate oszlopot.

ÁLTALÁNOS JELLEMZŐKSTARTERHOME BASICHOME PREMIUMPROULTIMATE
Retail
OEM
Windows Anytime Upgrade
64 bites verzió
Támogatott CPU-k száma11222
Maximális memóriaméret (x86)4 Gbájt4 Gbájt4 Gbájt4 Gbájt4 Gbájt
Maximális memóriaméret (x64)16 Gbájt192 Gbájt192 Gbájt
ASZTAL/TÁLCASTARTERHOME BASICHOME PREMIUMPROULTIMATE
Windows Basic UI
Windows Standard UI
Aero UI
Aero témák
Aero Peek
Aero Shake
Aero Snaps
Windows Flip 3D
Élő előnézeti képek a tálcán
Gyorslisták (jump list)
Többnyelvű UI
BIZTONSÁGSTARTERHOME BASICHOME PREMIUMPROULTIMATE
Windows Update
Felhasználói fiókok felügyelete
Biztonsági állapot ellenőrzése (Action Center)
Defender
Windows tűzfal
IE8 védett mód
Szülői felügyelet
ALKALMAZÁSOK/FUNKCIÓKSTARTERHOME BASICHOME PREMIUMPROULTIMATE
Bitlocker meghajtótitkosítás (Bitlocker To Go)
Bitlocker meghajtók olvasása (Bitlocker To Go)
Biztonsági mentés és visszaállítás
Biztonsági mentés és visszaállítás hálózatra/hálózatról
Csatlakozás domainhez
EFS
Internet Explorer 8
Játékok
Képmetsző (Snipping Tool)
Minialkalmazások
Otthoni csoport készítése
Otthoni csoporthoz való csatlakozás
Paint
Sticky Notes
SuperFetch
Számológép
Szinkronizáló központ
Tábla PC támogatás
Távoli asztali kapcsolat
Windows Media Center
Windows Media Player
Windows ReadyBoost
Windows Touch
WordPad
XP-mód
XPS-megjelenítő
KODEKEKSTARTERHOME BASICHOME PREMIUMPROULTIMATE
MPEG-2 dekóder
Dolby Digital dekóder
AAC dekóder
H.264 dekóder
DVD-k natív kezelése